Jo lielāks risks, ka nauda varētu netikt atdota, jo augstāku procentu likmi piemēro.
Tāpēc cilvēkam, kurš kavējis maksājumus vai kādu kredītu nav atdevis, nākamreiz par aizdevumu var nākties maksāt vairāk vai arī viņš to var nesaņemt nemaz.
Valstīm, kuru tautsaimniecība ir stabilāka, ir plašākas iespējas aizņemties naudu ar izdevīgākiem nosacījumiem un līdz ar to arī lielākas iespējas vairot savu labklājību nākotnē. Piemēram, Vācijai ar tās labo slavu naudu aizdod ar labākiem nosacījumiem nekā Grieķijai.
Latvijas Banka ir izveidojusi un uztur informācijas sistēmu – Kredītu reģistru –, kur apkopota informācija par cilvēku un uzņēmumu aizņēmumiem, līzinga darījumiem u.c. Tas palīdz gan aizdevējiem, gan cilvēkiem labāk izvērtēt lēmumus, lai neuzņemtos neapdomīgu risku.
Video 0:25 min
Nauda ir viens no resursu veidiem. Tāpēc par tās aizdošanu aizdevējs vēlas saņemt peļņu. Tās lielums ir atkarīgs ne tikai no aizdevēja vēlmes nopelnīt, bet arī riska: cik liela ir varbūtība, ka aizņēmējs naudu neatdos?
Naudas cenu nosaka risks, kura mēraukla ir aizņēmēja atbildīga aizdevumu atmaksa pagātnē.
Par "sniega bumbu", pareizas "sēklas" izvēli un citām atziņām izglītojošās programmas atklāšanas pasākumā stāsta AS "SEB banka" valdes loceklis, Kreditēšanas pārvaldes vadītājs Kārlis Danēvičs (video 2:17 min)
Aizņemties jāprot gudri
Kāpēc ātros kredītus sauc par ātrajiem? Tāpēc, ka aizņēmējs ļoti ātri tiek pie naudas. Taču aizņēmējam tas ir ne tikai ērti, bet arī dārgi – tā ir maksa par risku, ka aizdevumu varētu arī neatdot.
Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra datiem 2018. gada jūnija beigās no visiem ātrajiem jeb distances kredītiem bez termiņa pagarinājuma atmaksāti tikai 34% šādu kredītu, vienu reizi termiņš pagarināts 12% kredītu, divas reizes – 9% kredītu, bet trīs un vairāk reižu – 45% kredītu. Latvijas Bankas ekonomiste Vija Mičūne rakstā par patēriņa kredītiem norāda: šāda statistika liecina, ka šo parādsaistību atmaksa nesokas tik viegli, kā sākotnēji plānots. Turklāt katrs atmaksas termiņa pagarinājums nozīmē vēl lielākas aizņemšanās izmaksas.
Jo lielāka aizdevuma summa, jo rūpīgāk aizdevējs izvērtē aizņēmēja spēju atmaksāt aizdevumu, un šajā procesā liela nozīme ir aizņēmēja kredītvēsturei. Tā ir gan pozitīva, gan negatīva informācija par aizdevuma atmaksas gaitu – gan par saistībām, ko cilvēks nokārtojis līgumā noteiktajā laikā, gan maksājumu kavējumiem.
Uzzini vairāk izglītojošās programmas ietvaros portālam Delfi veidotajā rakstā "Kāpēc vieniem nauda maksā lētāk nekā citiem?"