Neseko pūlim

Ja visi rīkojas vienādi, tautsaimniecībā rodas burbuļi, kas drīz plīst

Ja daudzi rīkojas vienādi: piemēram, pērk vienu un to pašu – zeltu, nekustamo īpašumu vai ko citu – tad cenas var nesamērīgi augt. Visticamāk, ka tas radīs burbuļa efektu, kas ātri vien pārsprāgs, cenas kritīs un pircēji izrādīsies zaudētāji. Tādos brīžos labāk nogaidīt, neriskēt un neveicināt burbuļa efektu.

Vienveidīgas pūļa rīcības radīti burbuļi var nodarīt kaitējumu tautsaimniecībai un sabiedrībai – radīt inflāciju, masveidā pasliktināt iedzīvotāju finansiālo stāvokli un pirktspēju, vairot nestabilitāti.

Latvijas Banka seko līdzi tam, kā attīstās valsts tautsaimniecība, un rūpējas, lai tautsaimniecības izaugsme būtu spēcīga un ekonomiski pamatota. Ja izaugsme būs pārāk lēna, cilvēkiem nebūs darba, bet, ja izaugsme būs pārāk strauja, ekonomikas pārkaršanai sekos krīze. Nosakot naudas procentu likmes, Latvijas Banka rūpējas, lai tautsaimniecība attīstītos līdzsvaroti.

Valdības svarīgākais instruments tautsaimniecības attīstības regulēšanai ir budžets. Kad ekonomiskā izaugsme ir strauja, tālredzīgi ir veidot budžetu ar pārpalikumu, tādējādi mazinot ekonomikas pārkaršanas risku un vienlaikus radot uzkrājumu un iespēju stimulēt tautsaimniecības izaugsmi laikā, kad tā apsīks.

Video 0:25 min  

Ar savu pieredzi dalās inženieris, autosportists, OSCar automobiļu konstruktors Andris Dambis

 Video 2:15 min

Zinātkārais Markuss intervijās atklāj, kāpēc nedarīt kā visiem var būt izdevīgi arī naudas lietās.

Kas uzpūsts, tas plīsīs

NESEKO PŪLIM

 

Publicēts laikrakstā "Latvijas Avīze" (2018.gads)

Izdrukāt