Junior Achievement Latvija radošuma un finanšu pratības konkursā „Mana vārdnīciņa” 1.–4. klases skolēni saviem vārdiem skaidro sociālo zinību programmas ietvaros apgūtos ekonomiskos jēdzienus. Vārdnīcu skolēns veido kopā vecākiem un vecvecākiem vai citiem dažādu paaudžu cilvēkiem. Arī viņi skaidro tos pašus ekonomiskos terminus saviem vārdiem un praktiskiem dzīves piemēriem. Citu paaudžu skaidrojums ir būtisks darba kopējā izvērtēšanā!
Konkursa uzdevums ir palīdzēt sākumskolas skolēniem izprast būtiskākos ekonomiskos jēdzienus un būt gataviem diskutēt par tiem ar vecāka gada gājuma cilvēkiem.
Darbi tiek vērtēti atsevišķi 1.–2. klašu grupā un 3.–4. klašu grupā.
Labāko darbu autori, viņu vecāki un vecvecāki – darbu līdzautori, kā arī skolotāji – darbu konsultanti tiek aicināti piedalīties izglītojošā noslēguma pasākumā, kas notiek Latvijas Bankā.
Vairāk par konkursu – Junior Achievement Latvija tīmekļa vietnē.
Noslēgušies konkursi "Mana vārdnīciņa 2019/2020" un "Biznesa pasakas"
Noskaidroti jaunāko klašu finanšu pratības konkursu “Mana vārdnīciņa” un “Biznesa pasakas” laureāti. Šogad starp pašiem labākajiem bija skolēni no Liepājas centra sākumskolas, Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas, Bērzaunes pamatskolas, Daugavpils Saskaņas pamatskolas, Valmieras sākumskolas, Liepājas 7. vidusskolas, Liepājas Ezerkrasta sākumskolas, Tumes pamatskolas, Jelgavas 4. sākumskolas, Īslīces pamatskolas un Pūres pamatskolas.
Mācību gada laikā konkursam tika iesniegtas 236 finanšu terminu vārdnīcas no 43 Latvijas skolām, kuras izvērtēja Latvijas Bankas pārstāvji. Konkursā “Mana vārdnīciņa” tika vērtēti skolēnu skaidrojumi tādiem ekonomiskajiem jēdzieniem kā darbs, alga, profesija, tirgus, cena, peļņa, ģimenes budžets, skolēnu mācību uzņēmums, Ēnu diena un citi. Būtiska bija gan skaidrotā termina izpratne, gan sniegtie papildu piemēri vai paskaidrojošie zīmējumi.
Par labāko darbu konkursā “Mana vārdnīciņa” 1.–2. klašu grupā atzīts Liepājas Centra sākumskolas skolnieces Andželīnas Grīnvaldes (skolotāja Indra Sproģe) veikums, bet 3.–4. klašu grupā Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas skolēna Gustava Zvejnieka (skolotāja Vaira Krūmiņa) darbs.
Savukārt konkursam “Biznesa pasakas” šogad tika iesniegti 310 darbi no 44 izglītības iestādēm. Konkursā “Biznesa pasakas” vērtēšanas kritēriji bija pamatskolēnu ideju novatorisms un oriģinalitāte, kā arī finansiāli drosmīgākie darbi.
Par labāko darbu konkursā “Biznesa pasakas” 5.–6. klašu grupā atzīts Bauskas Valsts ģimnāzijas skolnieces Ennija Hačikjana (skolotāja Agita Barkova) veikums, bet 7.–9. klašu grupā – Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolnieces Aleksandras Freimanes un Markusa Brasava- Muižnieka (skolotāja Margita Jirgensone) darbs.
Konkursu “Mana vārdnīciņa” vērtēja Latvijas Bankas speciālistu žūrijas komisija, bet konkursa "Biznesa pasakas" skolēnu darbus vērtēja pārstāvji no Latvijas Ekonomikas attīstības foruma, RTU Rīgas Biznesa skolas, Latvijas valsts mežiem, Tallink Latvija, Dienas Mediji un Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācijas.
Šogad izpalika apbalvošanas ceremonija, bet gandarījums par skolēnu veikumu bija gan pašiem pasaku rakstītājiem, gan arī žūrijas komisijai, Junior Achievement Latvia sadarbības partneriem.
Junior Achievement Latvia vadītājs Jānis Krievāns: “Konkurss ir lielisks rīks, lai palīdzētu bērniem izprast, no kurienes ģimenē parādās nauda un kā ar to saprātīgi rīkoties, tā ļaujot novērtēt arī nopelnītās naudas vērtību. Esmu pārliecināts, ka šo zinību apguve jau skolas solā ļaus nākotnes pieaugušajiem pieņemt atbildīgus finanšu lēmumus visdažādākajos mērogos.”
Balvas laureātiem un viņu skolotājiem tiks nosūtītas uz izglītības iestādēm ar pasta starpniecību.