Vai viegli būt jaunam? Ko dara Latvijas jaunieši?

Jauniešu diskusija, kurā piedalās raksta autors Oļegs Krasnopjorovs

Oļegs Krasnopjorovs

 
Oļegs Krasnopjorovs
Latvijas Bankas ekonomists

 

Ko dara jaunieši? Šeit iespējamas trīs atbildes – mācās, strādā vai dara ko citu. Šajā bloga ierakstā par katru no šīm Latvijas jauniešu (15-29 gadu vecumā) [1] nodarbēm.

 

Jaunieši, kuri mācās

Vairākums Latvijas jauniešu mācās (1. attēls) – un tā ir laba ziņa. Mācības ļauj attīstīt prasmes, ar kurām jaunieši kļūs gan pieprasītāki un vērtīgāki darba tirgū, gan arī labāk spēs realizēt savus profesionālos sapņus. Jo augstāks ir iegūtais izglītības līmenis, jo lielāka ir vidējā darba samaksa, pat ņemot vērā visus citus atalgojumu noteicošos faktorus

Paradoksāli, bet fakts – jauniešu vecumā izglītības ietekme uz atalgojumu gandrīz nav jūtama, kas dažiem liek priekšlaicīgi beigt studiju gaitas. Taču tieši izglītība lielā mērā nosaka atalgojuma trajektoriju dzīves laikā – augstāks izglītības līmenis (un labāka iegūtās izglītības kvalitāte) ir instruments, kas ļauj ienākumus kāpināt līdzi darba pieredzei (pretstatā mazāk kvalificētiem darbiem, kur atalgojums, mazinoties indivīda fiziskām spējām, mēdz samazināties līdz ar novecošanos).

Jaunieši, kuri strādā

Gandrīz tikpat daudz jauniešu strādā, pēc 20 gadu vecuma arvien biežāk apvienojot mācības ar darbu. Pretēji plaši izplatītajam mītam – jaunieši strādā arī augsti kvalificētos darbos. Vairāk nekā pieci tūkstoši Latvijas jauniešu mēnesī bruto nopelna virs 3000 eiro, no tiem gandrīz pieci simti – virs 6000 eiro [2]. Turklāt algas virsotne Latvijā vidēji tiek sasniegta agrāk nekā vairumā Eiropas valstu – jau 35-39 gados.

Taču jauniešu vecuma grupā joprojām slēpjas arī būtiskas iekšējās darbaspēka rezerves. Proti, ja nodarbināto jauniešu daļa Latvijā būtu tikpat liela kā Vācijā, Dānijā vai Nīderlandē, Latvijas ekonomikā papildus būtu 38 tūkst. nodarbināto līdz 30 gadu vecumam (sk. 1. tabulu); lielākā daļa gan strādātu nepilnu slodzi un apvienotu darbu ar mācībām). Starp galveniem faktoriem, kas kavē jauniešu nodarbinātību, varu minēt profesionālās izglītības zemo izplatību un prestižu Latvijā [3]; kā arī bieži neelastīgu darba nedēļas ilgumu, kas mazina iespējas strādāt nepilna laika darbu.

Jaunieši, kuri dara ko citu

Katrs desmitais Latvijas jaunietis 15-29 gadu vecumā šobrīd nemācās un nestrādā (NEET [4]) – tie ir 27 tūkstoši cilvēku [5]. Pozitīvi vērtēju, ka NEET jauniešu daļa pakāpeniski samazinās, atspoguļojot ekonomiskās situācijas uzlabojumu un vispārējā dzīves līmeņa celšanos. Šī brīža rādītājs ir divreiz mazāks nekā pirms 15 gadiem. Lai gan optimāls NEET rādītājs nav nulle [6], samazināt to var un vajag – pusei Eiropas Savienības valstu NEET ir mazāks nekā Latvijā (tajā skaitā Nīderlandē un Zviedrijā – divreiz mazāks).

Kāds varētu mēģināt apšaubīt jebkuru starpvalstu salīdzinājumu ar ēnu ekonomikas faktoru, taču, manuprāt, šajā gadījumā tas būtu nepamatoti. Ēnu ekonomikai nevajadzētu būtiski ietekmēt 1. attēlā redzamos ciparus (tajā skaitā NEET), jo datu avots ir nevis uzņēmumu reģistri, bet gan darbaspēka apsekojums, un tam būtu jāiekļauj arī ēnu ekonomikā nodarbinātos. 

1. attēls 

 

1. tabula 


 

Atsauces 

[1] Jauniešus definēsim tāpat kā to dara Eiropas Komisija – kā indivīdus 15-29 gadu vecumā.

[2] Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta datiem par darba ņēmēju ienākumiem. Šie dati neiekļauj maksājumus aploksnē un pašnodarbinātos. Kopējais darba ņēmēju skaits vecumā līdz 30 gadiem Latvijā 2023. gadā bija 112 tūkst.

[3] Lai veicinātu profesionālās izglītības izplatību un prestižu, ir jākāpina tās kvalitāte, nevis mākslīgi jāpanāk kādas izglītojamo skaita proporcijas.

[4] No angļu valodas – not in education, employment or training

[5] Kā redzam, iekšējā darba roku rezerve ietver ne tikai NEET, bet arī daļu no tiem jauniešiem, kuri mācās (bet pēc starptautiskiem standartiem varētu apvienot mācības ar darbu, īpaši izplatīti tas ir profesionālās izglītības programmās). Tam nav jābūt mazkvalificētajam darbam.

[6] Piemēram, daži jaunieši atrodas starp darbvietām (jauniem cilvēkiem ir tieksme mainīt darbvietas samērā bieži), bet dažas jaunietes ir bērnu kopšanas atvaļinājumā.

Izdrukāt