Valters Vestamanis. Pārvaldīt naudu mums ir jāmācās pašiem

Valters Vestmanis

Valters Vestmanis, Index Investors Europe partneris

Piecpadsmitgadnieki Jānis, Anna un kaimiņsētas Māris izdomājuši pa kluso “aizņemties” vectēva žiguli, lai pašmācības ceļā iemācītos braukt ar auto.

Jānis ir redzējis, ka vectēvs nepārtraukti rausta pedāļus un ātrumkloķi. Savukārt Anna ir novērojusi, ka viņas tēvs jaunajam Audi pedāļus spaida mazāk, bet ātrumkloķi aiztiek tikai pie braukšanas uzsākšanas un apstāšanās. Māris saka, ka labāk ātrumkloķi neaiztikt vispār, bet fokusēties tikai uz pedāļiem.

Tā nu viņi turpina strīdēties par labāko žiguļa vadīšanas stratēģiju.

Ja Tu proti vadīt auto, Tev šobrīd noteikti nāk smiekli par naivajiem jauniešiem, kas neatšķir “automātu” no “manuālā”, nemaz nerunājot par izpratni, ko dara ātrumkloķis un ko pedāļi.

Taču šāda līmeņa sarunas var novērot dažādos investoru forumos katru dienu.

Kā atšķirt, vai foruma komentētājs ir finanšu profesionālis ar pieredzi vai kaimiņsētas Māris?

Latvijā ar ieguldīšanu diemžēl nodarbojas vien retais – arī starp lielo algu pelnītājiem. Taču, ja skatāmies tuvāk, varam saprast, kāpēc.

Vairumam no mums vecāki uzauga laikā, kad vārds “ieguldīšana” praktiski neeksistēja. Līdz ar to vairumā latviešu ģimeņu mājās par ieguldīšanu netiek runāts.

Skolā un augstskolā par ieguldīšanu mēs arī nerunājam. Es studēju finanses un ekonomiku un, beidzot augstskolu, izpratu teoriju. Taču man nebija atbildes uz nevienu no praktiskajiem jautājumiem – kā izvēlēties drošu brokeri, kā izvēlēties saprātīgus ieguldījumus, kā faktiski ievadīt tirgus rīkojumu, kā tikt galā ar nodokļiem, utt.

Līdz ar to praktiskās lietas par naudu un ieguldīšanu mums ir jāmācās pašiem. Ir vairāki ceļi, kā to varam darīt.

Viens populārs ceļš ir pievienoties kādam investoru forumam un izglītoties ar dažādiem bezmaksas rīkiem. Taču šis ceļš nozīmē mainīties idejām ar Jāni, Annu un kaimiņsētas Māri. Papildu tam ļoti daudz bezmaksas informācija ir slēpta reklāma, ko amatierim ir grūti pamanīt.

Otrs ceļš ir nemācīties pašam neko un uzticēt ieguldīšanu profesionālim – fondu pārvaldniekam vai privātbaņķierim. Tas būtu kā nolīgt personīgo šoferi – jauki, taču parasti diezgan dārgi. Jāmin arī, ka klientam bez zināšanām bieži ir nereālistiskas ekspektācijas par to, ko fondu pārvaldnieks vai privātbaņķieris var un ko nevar izdarīt.

Trešais, manuprāt, saprātīgākais ir atrast uzticamus informācijas avotus un pašam apgūt pamatus. Piemēram, lasīt atzītu finanšu ekspertu grāmatas vai arī apmeklēt apmācības, kuras vada profesionāls ieguldīšanas eksperts un, kas ir svarīgi, kurās netiek pārdoti konkrēti ieguldījumi vai ieguldījumu platformas. Tas būtu kā apmeklēt autoskolu un iemācīties braukt kopā ar instruktoru.

Rietumos šāds ceļš ir populārs, jo cilvēki iegulda naudu un nodod mantojumus jau paaudzēs, līdz ar to vairumam ieguldīšanas instruktori ir viņu vecāki vai vecvecāki.

Latvijā arī beidzot sāk parādīties pirmās ģimenes, kas var nodot savu bagātību nākamajai paaudzei. Bet šobrīd tā ir tikai maza saujiņa ģimeņu.

Ja reiz ieguldīšanas padomu nesaņemam no vecākiem, dabiski rodas jautājums – kā mācīties pašam? Kādas prasmes apgūt – pasīvo vai aktīvo ieguldīšanu? Kādos instrumentos ieguldīt – akcijās, zeltā, kritpo, valūtās, nekustamajā īpašumā? Kas vēl man jāzina?

Vispirms ir svarīgi saprast, ka ieguldīšana nav veids, kā ātri no nulles kļūt bagātam. Turies pa gabalu no ikviena foruma vai instruktora, kas sludina ātras peļņas iespējas.

Tā vietā ieguldīšana aizsargā pret inflāciju un laika gaitā pavairo to naudu, ko nopelni darbā vai biznesā. Kad esi iemācījies pāris pamata principus, šāda veida saprātīga ilgtermiņa ieguldīšana nav sarežģīta un aizņem vien pāris stundas gadā.

Piemēram, tā ir pieeja, ko mēs piekopjam programmā “Neatkarīgais Investors” – mēs palīdzam Latvijas iedzīvotājiem iemācīties, kā veiksmīgi un atbildīgi ieguldīt finanšu tirgū bez riskantām spekulācijām vai dārgām komisijas maksām – un ar mazu laika patēriņu. Treniņus vada mans kolēģis Toms Kreicbergs, finanšu profesionālis ar Volstrītas pieredzi, kurš palīdzēja izveidot pensiju pārvaldītāju INDEXO.

“Neatkarīgais Investors” ir ne tikai praktiska mācību programma, bet arī investoru apvienība, kurā nu jau esam vairāk nekā 1200 dalībnieku.

Ja Tevi interesē uzzināt vairāk par programmu “Neatkarīgais Investors”, reģistrējies kādai no mūsu bezmaksas meistarklasēm saitē go.neatkarigais.lv, lai uzzinātu vairāk.

Taču neatkarīgi no tā, vai tu pievienojies Neatkarīgo investoru apvienībai vai kādai citai investoru domubiedru grupai, vienmēr padomā, kāds ir pārējo grupas dalībnieku zināšanu līmenis un kāds ir viņu mērķis attiecībā uz ieguldīšanu. Neseko akli ikvienam, kurš internetā sniedz bezmaksas padomu, un izvērtē kritiski visu, ko lasi.

Piemēram, Neatkarīgo investoru apvienības dalībniekiem ir konkrēts, vienojošs elements. Tā ir mācību programma “Neatkarīgais Investors”, kas nodrošina, ka visiem ir viens starta punkts un viena ieguldīšanas filosofija.

Šāda pieeja ļauj diskusijām būt kvalitatīvākām, informācijas apmaiņai ievērojami vērtīgākai un dod pārliecību, ka ekrāna otrā pusē nesēž kaimiņsētas Māris.

Nauda ir lieta, ko izmanto visi, bet to pārvaldīt mums neiemāca. Naudas pārvaldīšana mums dzīves laikā ir jāiemācās pašiem, ja vēlamies sasniegt finansiāli stabilu dzīvi.

Izdrukāt