Par tēmu

Starptautiskā tirdzniecība

KĀPĒC TĒMA IR NOZĪMĪGA?

Šīs tēmas mērķis ir radīt izpratni par starptautisko tirdzniecību, tās nepieciešamību un radītajiem ieguvumiem kā patērētājiem, tā ražotājiem un valstīm. 7.–9. klases posmā skolēni pāriet no uzņēmumu līmeņa (kas jau apgūts tēmā "Uzņēmējs") uz specializāciju valsts līmenī, diskutējot par starptautiskās tirdzniecības radītajiem ieguvumiem un zaudējumiem. Starptautiskā tirdzniecība ne vien rada plašākas izvēles iespējas patērētājiem, bet arī ļauj valstīm specializēties to preču un pakalpojumu ražošanā, kurās tām ir priekšrocība.
Vienlaikus pārmērīga specializācija var radīt arī negatīvas sekas dažādu svārstību rezultātā (piemēram, samazinoties pieprasījumam pēc konkrētās preces vai šīs preces ražošanā nepieciešamajām izejvielām kļūstot dārgākām). Tāpēc būtiski saprast diversifikācijas lomu jeb – kāpēc labāk neturēt visas olas vienā groziņā.
Tēmas ietvaros skolēni padziļina izpratni par globalizācijas lomu mūsdienu ekonomikā, kā arī analizē protekcionisma ietekmi.
Tēma sniedz ieskatu arī valūtas kursa mehānismā, kas ļauj orientēties cenās, atrodoties ārzemēs vai veicot pirkumus ārvalstu interneta veikalos.


  • Izprot, kā specializācija un starptautiskā tirdzniecība veicina resursu efektīvāku izmantošanu. Prot izskaidrot, kāpēc ir produkti, kurus gan vietējam patēriņam, gan eksportam izdevīgāk ražot savā valstī, bet citus izdevīgāk importēt.
  • Izprot ekonomiskās integrācijas (tirdzniecības līgumi, savienības) un diversifikācijas lomu.
  • Izprot globalizācijas nozīmi valstu labklājības pieaugumā (tehnoloģiju pārnese, ekonomija, ko var gūt, ja ir liels ražošanas apjoms, lielāka izvēle, resursu pieejamība, zemākas cenas u.c.). 
  • Spēj diskutēt, kāpēc valstis dažkārt izvēlas protekcionismu, un prot novērtēt tā ietekmi uz labklājību.
  • Izprot, ka valūtas kurss ir vienas valūtas nosacīta cena citā valūtā un kā valūtas kurss ietekmē vietējo un starptautiski tirgojamo preču un pakalpojuma cenas, pieprasījumu un piedāvājumu.
  • Izprot starptautiskās tirdzniecības lomu valstu specializācijā un darba ražīguma un labklājības pieaugumā. Tāpat kā mazā grupā vai uzņēmumā, arī valstu līmenī specializācija veicina tālāku darba ražīguma uzlabošanos.

Starptautiskā tirdzniecība, ekonomiskā diversifikācija, globalizācija, protekcionisms, brīvā tirdzniecība


Tēmas noslēgumā ieteicams pārbaudīt, vai skolēni izpratuši būtiskākās likumsakarības.  

  • Valstij ražot visu nepieciešamo savām vajadzībām nav efektīvi, tāpēc ir izdevīgāk specializēties noteiktu preču un pakalpojumu ražošanā un nodarboties ar starptautisko tirdzniecību.
  • Pārlieku liela specializācija ir riskanta, tāpēc labāk ražošanu diversificēt, lai mazinātu ārējo risku šoku, piemēram, dabas katastrofu, lēnākas partnervalstu izaugsmes u.tml. gadījumā.
  • Starptautiskā tirdzniecība ļauj piekļūt plašākam preču un pakalpojumu klāstam, veicina konkurenci un inovācijas, nodrošina zemākas cenas.
  • Ciešā valstu ekonomiskā sadarbība un tehnoloģiju attīstība radījusi globalizāciju – ļoti augstu ekonomisko integrāciju, multinacionālus uzņēmumus un globālas vērtības ķēdes.
  • Mēģinot pasargāt uzņēmumus no ārvalstu konkurences, valstis izmanto tirdzniecības barjeras jeb protekcionismu, kas ilgtermiņā negatīvi ietekmē sabiedrības labklājību, lai gan sniedz guvumu dažām sabiedrības grupām.
  • Lai cīnītos pret tirdzniecības ierobežojumiem, izveidota Pasaules Tirdzniecības organizācija, kura iestājas par brīvu starptautisko tirdzniecību.
  • Valstīm iespējams arī savstarpēji vienoties par tirdzniecības barjeru mazināšanu, piemēram, veidojot tirdzniecības savienības.
  • Valūtas kursam ir būtiska nozīme starptautiskajā tirdzniecībā, jo tas parāda, cik vērta ir viena vietējās valūtas vienība salīdzinājumā ar citas valsts valūtu.



Tēmas "Starptautiskā tirdzniecība" pārbaudes darbs (.PDF)
Tēmas "Starptautiskā tirdzniecība" pārbaudes darbs (Word.DOC)
Tēmas "Starptautiskā tirdzniecība" pārbaudes darba papilduzdevums (.PDF)
Tēmas "Starptautiskā tirdzniecība" pārbaudes darba papilduzdevums (Word.DOC)
Tēmas "Starptautiskā tirdzniecība" pārbaudes darba un papilduzdevuma atbildes (.PDF)
Tēmas "Starptautiskā tirdzniecība" pārbaudes darba un papilduzdevuma atbildes (Word.DOC)

Tēmas "Starptautiskā tirdzniecība" atsegums skolēniem (.PDF)
Tēmas "Starptautiskā tirdzniecība" atsegums skolēniem (Word.DOC)