Vai visiem vienādi viss jāzina un jāprot vienlīdz labi?

Darba alga

Tu uzzināsi:

kā cilvēks tirgū apmaina savas zināšanas un prasmes pret citu cilvēku radītājām vērtībām.

Andris kādā sarunā ar tēti teica, ka reiz būs ne tikai izcils šahists, bet arī izcils ārsts, mūziķis, pasaulē slavens filmu aktieris un pilots, pats uzcels sev skaistu māju un uzbūvēs vēl neredzētu automašīnu. Tētis tikai pasmaidīja un noteica: "Kāpēc tu domā, ka tev izdosies apgūt visas šīm profesijām nepieciešamās zināšanas un prasmes? Cik zināms, nevienam līdz šim tas nav izdevies."

Ilustratīvs attēls: Andris un viņa tētis sarunājas.

Apgūt pilnīgi visas zināšanas un prasmes nav iespējams. Cilvēkiem ir ļoti daudz vajadzību un vēlmju. Mums ir nepieciešams daudz dažādu preču un pakalpojumu. Lai to nodrošinātu, nepieciešams arī daudz dažādu zināšanu un prasmju. To ir daudz vairāk nekā viens cilvēks var iemācīties dzīves laikā.

Tas arī nav nepieciešams. Piemēram, ja ārsts nemāk vadīt autobusu vai izgatavot krēslu – tā nav problēma. Ārstējot bērnus un pieaugušos, ārsts saņem algu. Par šo algu var iegādāties gatavu krēslu un nopirkt autobusa biļeti.

Visi, kas strādā, par savu darbu saņem darba algu.

Andra mamma strādā par skolotāju. Viņa zina un prot iemācīt bērniem gudras lietas labāk nekā citu bērnu mammas un tēti, kuri nav skolotāji. Viņai maksā algu par to, ka viņa iemāca bērniem lasīt, rakstīt, rēķināt un saprast dažādas lietas.

Padomā!

Cik tu maksātu par darbu attēlos redzamo profesiju pārstāvjiem? Kāpēc tu par viņu darbu maksātu tieši tādu summu?

Līdzīgi kā atzīme skolā atspoguļo ieguldīto centību mācībās, arī darba alga, ko par darbu saņem pieaugušie, atkarīga no padarītā darba daudzuma, sarežģītības un kvalitātes.

Ir profesijas, kurās nepieciešams apgūt īpašas zināšanas un tādas prasmes, kuru nav katram. Piemēram, pilotam labi jāpārzina lidmašīnas uzbūve un darbības principi, jāzina vairākas svešvalodas, jāprot ļoti ātri pieņemt lēmumus, jābūt mierīgam pat sarežģītās situācijās. Viņam ir liela atbildība par daudzu cilvēku drošību un dzīvību. Tāpēc arī pilotu atalgojums ir lielāks nekā citu profesiju pārstāvjiem, kuriem šādas īpašas zināšanas un prasmes nav nepieciešamas.

Ikvienam, kurš strādā algotu darbu, ir tiesības saņemt darba algu, taču vienlaikus ir arī pienākums maksāt nodokļus.

Padomā!

Vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto Latvijas jauniešu vecumā no 18 līdz 25 gadiem atzina, ka vēlētos saņemt darba algu vairāk nekā 800 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Taču reāli tādu darba algu saņem tikai apmēram trešā daļa jauniešu. Nedaudz mazāk nekā trešā daļa jauniešu saņem darba algu, kas ir mazāka par 500 eiro mēnesī. A

Kāpēc, tavuprāt, darba alga, ko liela daļa jauniešu saņem par savu darbu, ir ievērojami mazāka par to algu, ko jaunieši gribētu saņemt?