Par tēmu
Valsts budžets
KĀPĒC TĒMA IR NOZĪMĪGA?
Iepriekšējās klasēs ir apgūts, kā veidojas personiskais un plašākas kopienas budžets, tagad ir iespējams mācīties, kā budžets veidojas valsts līmenī – kas valsts budžeta galvenie ieņēmumu avoti, kā arī, uz kādām vajadzībām valsts budžeta ieņēmumi tiek tērēti. Ir svarīgi izprast paralēlismu starp valsts budžetu un personisko, ģimenes vai skolas budžetiem. Apsvērumi, kurus jāņem vērā veidojot visus šos budžetus, ir ļoti līdzīgi.
Tālāk vidusskolā jau tiks apgūti abstraktāki jautājumi par to, kas ir valsts budžeta deficīts, valsts parāds, kā arī, kā, lietojot dažādus fiskālās politikas instrumentus, ir iespējams ietekmēt dažādus ekonomikas dalībniekus un tautsaimniecību kopumā.
PLĀNOTIE SKOLĒNAM SASNIEDZAMIE REZULTĀTI
- Izprot valsts budžeta veidošanas pamatprincipus – budžeta ieņēmumu (t.sk. nodokļu) veidus, budžeta izdevumu (aizsardzībai, sociālajai jomai, drošībai, izglītībai u.c.) veidus.
- Saprot, ka nodokļu nomaksa ietekmē gan pietiekamu dzīves kvalitātes saglabāšanu situācijās, kad rodas vajadzība pēc sociālās aizsardzības (piemēram, bezdarbs, slimība), gan vecvecāku, vecāku un arī paša ienākumus vecumdienās.
- Izprot pensiju sistēmu.
ATGRIEZENISKĀ SAITE UN PĀRBAUDES DARBS
Tēmas noslēgumā ieteicams pārbaudīt, vai skolēni izpratuši būtiskākās likumsakarības.
Tēmas "Valsts budžets" pārbaudes darbs (Word.DOC)
Tēmas "Valsts budžets" pārbaudes darba atbildes (.PDF)
Tēmas "Valsts budžets" pārbaudes darba atbildes (Word.DOC)
- Apkopojot var secināt, ka sabiedrība maksā nodokļus, lai nodrošinātu iedzīvotājus ar sabiedriskā labuma precēm.
- Valstis parasti cenšas mazināt nevienlīdzību un veicināt sociālo taisnīgumu, nodrošinot sociālos pabalstus un piedaloties izglītības un medicīnas pakalpojumu sniegšanā.
- Dažādās sabiedrībās valda dažādi uzskati par to, cik lielā mērā būtu jārūpējas par sociālo taisnīgumu.
- Valsts līdzdalība sociālā taisnīguma veicināšanā ir atkarīga no sabiedrības gatavības maksāt augstākus nodokļus, lai nodrošinātu vienlīdzīgākas iespējas.
- Svarīgi, lai nodokļus maksā visi, jo visi lieto sabiedriskās preces un pakalpojumus un nepieciešamības gadījumā saņem pabalstus. Tāpēc ar nodokļiem tiek aplikti ienākumi, patēriņš, kā arī bagātība.
- Maksājot nodokļus, iespējams nodrošināt ienākumus arī darba nespējas gadījumā, kā arī krāt vecuma pensijai.
Pārbaudes darbs
Tēmas "Valsts budžets" pārbaudes darbs (.PDF)Tēmas "Valsts budžets" pārbaudes darbs (Word.DOC)
Tēmas "Valsts budžets" pārbaudes darba atbildes (.PDF)
Tēmas "Valsts budžets" pārbaudes darba atbildes (Word.DOC)
Tēmas "Valsts budžets" atsegums skolēniem (.PDF)