Kā nekļūt par kredītu krāpšanas upuri?
Kredītu krāpšana
Kredītu krāpšana — krāpšanas veids, kurā aizdomīgi kredītu sniedzēji izkrāpj naudas līdzekļus no iedzīvotājiem, tiem piedāvājot neīstus kredīta nosacījumus un līgumus.
Kā tas notiek?
Sociālajos tīklos tiek izvietotas viltus reklāmasKrāpnieki sociālajos tīklos izvieto informāciju par iespēju saņemt kredītu ar neticami izdevīgiem nosacījumiem un zemu kredīta procentu likmi.
Krāpniekiem sliktas valodas zināšanas
Saziņa lielākoties notiek svešvalodā vai sliktā latviešu valodā.
Nauda tiek izkrāpta komisijas veidā
Pirms kredīta saņemšanas jāveic kredīta komisijas naudas samaksa. Piemēram, maksājumi par notāra izdevumiem, kredīta apdrošināšanu.
Upuris uzķeras un pats ieskaita naudu krāpnieka kontā
Bieži krāpniekiem nav nepieciešami upura bankas dati, jo viņi paši pārskaita naudas summas uz krāpnieku kontiem. Vai upura iedotā informācija ir pietiekama, lai krāpnieki viņa vārdā noformētu kredītus.
Kāds ir krāpnieka mērķis?
- Saņemt piekļuvi bankas kontam (internetbankas lietotāja numuru, Smart-ID PIN kodus, konta numuru, kartes datus).
- Izkrāpt tavus naudas līdzekļus.
- Aizņemties naudu uz tava vārda no kredītiestādēm.
- Izmantot iegūto informāciju ļaunprātīgiem mērķiem.
Kā sevi pasargāt?
Esi uzmanīgs, ja no tevis prasa samaksu pirms kredīta piešķiršanas!Neveic nekādus maksājumus, jo kredītiestāde piešķirot kredītu, komisijas maksu pati automātiski ietur no tava konta.
Ja pirms kredīta saņemšanas tev jāpārskaita komisijas maksa par kredīta saņemšanu uz ārvalstu kontu, kādam uzņēmumam vai privātpersonai - tā ir krāpšanas pazīme!
Izmanto savas tiesības – pārskati līgumu!
Saņemot kredītu, jānoslēdz kredīta līgums, kas jāparaksta abpusēji. Rūpīgi iepazīsties ar kredīta līguma nosacījumiem!
Banka nejautās kontu pieejas datus!
Atceries, banka nekad tev nezvanīs un nelūgs ieiet tavā internetbankā, neprasīs pieejas kodus internetbankai, un kartes numuru vai kartes drošības kodu.
Kur vērsties?
Ja esi kļuvis par krāpšanas upuri, nekavējoties sazinies ar savu banku, Latvijas Banku un ziņo policijai.Apskati aktuālus brīdinājumus par krāpniecības gadījumiem!
Tos kā finanšu sektora uzraugs apkopo un publicē Latvijas Banka: