Ja kāds kaut ko aizdod, vai tas vienmēr ir jāatdod? Vai aizņemties var tikai naudu?
Aizdošana
Tu izpratīsi:
kā novērtēt nepieciešamību aizņemties.
Kādi, tavuprāt, varētu būt pamatoti vai nepamatoti iemesli, lai aizņemtos? Iedomājies, ka esi mūsu stāsta varoņu Māras, Andra, Anša un Matīsa klasesbiedrs. Kā tu justos, ja tu kādam no viņiem aizdotu naudu vai jebko citu un nesaņemtu aizdoto atpakaļ? Vai tu vēl kādreiz kaut ko aizdotu viņam?Tu uzzināsi:
kādas ir tavas tiesības aizņemoties un aizdodot.
Kā tu justos tad, ja nevarētu aizdoto naudu atdot? Vai tu vienmēr atdod to, ko esi aizņēmies?
Ir situācijas, kad cilvēkam nepieciešams aizņemties. Iespējams, ka arī tev ir nācies aizņemties no klasesbiedra pildspalvu, jo savu esi aizmirsis mājās, vai no drauga – kādu grāmatu vai spēli.
Padomā!
Vai, tavuprāt, jāievēro kādi īpaši noteikumi, kad aizņemies kādu lietu?
Aizņemšanās nav ne laba, ne slikta, tāpat kā aizdošana. Taču svarīgi zināt un ievērot īpašus noteikumus.
Ansim no sakrātās naudas vēl nesanāk nopirkt mammai dāvanu. Anša "banka" – krājkasīte – nevar aizdot naudu, tāpēc viņš aizņemas vienu eiro no māsas Māras.
Aizdevējs — cilvēks vai uzņēmums, kas aizdod naudu vai citas lietas.
Aizņēmējs — cilvēks vai uzņēmums, kurš aizņemas.
Šajā piemērā Māra kā apzinīga un čakla krājēja ir naudas aizdevēja, bet Ansis – aizņēmējs.
Ansim pavisam noteikti jāatceras, ka aizņemtā nauda māsai ir jāatdod.
Savukārt Māras kā aizdevējas pienākums ir skaidri informēt aizņēmēju Ansi par aizdevuma (atmaksas) noteikumiem, piemēram, pēc cik ilga laika nauda ir jāatdod, un nemainīt šos noteikumus, kad vien ienāk prātā.
Pārbaudi sevi
1.1. uzdevumsPārbaudi sevi
1.2. uzdevumsPārbaudi sevi
1.3. uzdevumsPieņemot lēmumu par aizņemšanos, rūpīgi jāpadomā par vairākām lietām.
Ja aizdevuma izmantošanas mērķis ir izklaide vai tādas mantas iegāde, bez kuras patiesībā var arī iztikt, tas nav pamatots iemesls izmantot aizdevumu.
Nepamatotas aizņemšanās piemērs ir aizņemšanās jaunākā modeļa televizora iegādei. Savukārt ir vērts aizņemties, lai varētu norēķināties par kādu lielāku, patiešām nepieciešamu pirkumu, piemēram, dzīvokli vai mācību maksu. Parasti ir grūti sakrāt visu šādam pirkumam nepieciešamo naudu. Aizņemoties naudu, var šo pirkumu izmantot uzreiz, bet aizdevumu atmaksāt pakāpeniski ilgākā laikposmā. Piemēram, ģimene var nopirkt privātmāju.
Padomā!
Vai, tavuprāt, stāsta piemērā Ansim tiešām bija jāaizņemas nauda dāvanas iegādei mammai? Vai viņš nevarēja šo situāciju atrisināt citādi?
Budžets — noteikta naudas summa, ar kuru jāiztiek noteiktā laikposmā (piemēram, pieaugušajiem no budžeta jāmaksā par rēķiniem, bērnu pulciņiem, ēdienu, un citām lietām).
Kabatas nauda — mēneša vai nedēļas nauda, kuru skolēnam piešķir vecāki vai viņš nopelna pats.
Pārbaudi sevi
1.4. uzdevumsPārbaudi sevi
1.5. uzdevumsJa nepieciešams aizņemties, piemēram, pildspalvu, parasti to aizdod kā palīdzību bez kādiem papildnoteikumiem. Svarīgi tikai atcerēties to atdot un pateikties aizdevējam. Taču naudas lietās var būt citādi un jāizvērtē vēl daudz kas cits.
Parasti aizdevējs aizdevumam nosaka aizdevuma cenu (ja vien cilvēks neaizņemas naudu no ģimenes locekļa vai kāda tuva drauga).
Aizdevuma cena — noteikta papildu summa jau aizdotajai naudai.
Tas nozīmē, ka jāatdod ir nedaudz lielāka summa, nekā tā, kas bija saņemta. Tas ir tāpēc, ka aizdošana ir pakalpojums, par ko aizdevējs grib saņemt samaksu. Aizdevuma cena aizdevējam ir arī kā drošība, ka atpakaļ saņemtā nauda būs tikpat vērtīga kā aizdodot.
Jāizvērtē, vai tomēr labāk šajā gadījumā nebūtu atlikt pirkumu un krāt.
Aizņēmēja pienākums ir atdot aizņemto naudu un maksu par aizdevumu norunātajā laikā. Ja gadās tā, ka aizņēmējs nevar to izdarīt, aizdevējam ir zaudējumi, bet aizņēmējs iegūst neuzticama aizņēmēja "slavu" – nākotnē var gadīties, ka citi aizdevēji šim cilvēkam var vairs neaizdot naudu vai arī aizdot par daudz augstāku cenu. Tāpēc svarīgi izsvērt, kā nākotnē atdodamā nauda tiks nopelnīta.
Padomā!
Ko iepriekšējā stāsta piemērā Ansim vajadzēja izvērtēt, lai viņš būtu pārliecināts, ka aizņemto naudu varēs māsai atdot?