Kāpēc nevar sadalīt eiro banknoti, to sagriežot gabalos?

Naudas pazīmes

Tu sapratīsi:

kādai ir jābūt naudai, ko lietojam ikdienā;

kādas funkcijas tā pilda.

Klasesbiedri Māra, Ansis, Matīss un Andris devās uz izstādi galerijā "Šķīvis". Izstādes tēma ir "Nauda". Nonākot pie kādas gleznas, dvīņi Māra un Ansis skaļi prātoja: "Vai nauda ir papīra gabaliņi un metāla ripiņas?"
Dzirdot bērnu interesanto jautājumu, izstādes organizatore Kristīne bērniem paskaidroja, ka gleznā attēlotā nauda nav vienkārši papīra gabaliņi. Tās ir īpašas naudas zīmes. Tām ir konkrētas pazīmes, kuras arī Mārai un Andrim savai drošībai jāprot atpazīt.


Līdzīgi kā nepieciešams mērīt un salīdzināt dažādu priekšmetu svaru vai garumu, nepieciešams salīdzināt dažādu preču vērtību.
Ir skaidrs, ka 100 g paka būs vieglāka par 1 kg paku. Bet kā salīdzināt šo abu paku vērtību?
Piemēram, vecāki uzdāvināja Mārai rokassprādzi, bet Māras brālim Ansim – rokaspulksteni. Kā Mārai, kura domā, ka saņēmusi mazāk vērtīgu dāvanu, paskaidrot, ka tā nav?


Padomā!

Kā tu pierādītu to, ka abi bērni saņēmuši vērtības ziņā līdzvērtīgas dāvanas? Kura informācija tev palīdzētu to pierādīt?


Nauda ir preču un pakalpojumu vērtības izteikšanas mērvienība. Visefektīvākais vērtības noteikšanas "mērinstruments" ir tirgus. Tur nauda ir vienota, visiem saprotama mērvienība. Ar tās palīdzību pircēji un pārdevēji var vienoties par cenu.
Cena, kas izteikta naudā (monētās un banknotēs), palīdz salīdzināt dažādu preču un pakalpojumu vērtību.
Naudas zīmēm jāpiemīt noteiktām pazīmēm.
Naudai jābūt ērti lietojamai. 
Tai jābūt pietiekami vieglai, ērti pārvietojamai un dalāmai. Ja, piemēram, par pirkumu jāmaksā 2 eiro un maksājam ar 5 eiro banknoti, mēs saņemam atlikumu monētās ar mazākiem nomināliem nekā banknotei.
Naudai jābūt atpazīstamai gan pircējiem, gan pārdevējiem, jābūt iespējai to samainīt pret precēm vai pakalpojumiem.
 
Naudu visi atpazīst pēc noteikta zīmējuma, uzrakstiem un krāsām (dizaina), kā arī noteiktiem pretviltošanas elementiem (pazīmēm).


 Noskaties ECB filmu par eiro banknotēm!


Svarīgi arī, lai visi būtu pārliecināti, ka apgrozībā esošās naudaszīmes savu vērtību nezaudēs ne rīt, ne tālākā nākotnē. Naudaszīmēm jāsaglabā sava pirktspēja. Tas ļauj visiem – gan pircējiem, gan ražotājiem, gan pārdevējiem – pieņemt pārdomātus lēmumus.


Pirktspēja preču un pakalpojumu daudzums, kādu iedzīvotāji ir spējīgi nopirkt noteiktā laikā par saviem ienākumiem. 


Tā kā nauda tiek lietota ilgstoši, tai jābūt izturīgai. 

Interesanti!

Ir zināms, ka eiro monētas kalpo ilgāk par 20 gadiem (pirmās eiro monētas tika izkaltas 1999, tās vēl joprojām bieži sastopamas apgrozībā), un tas ir ļoti ilgi. Eiro banknošu dzīves (lietošanas) ilgums atkarīgs no tās nomināla (5 eiro banknotes dzīves ilgums ir līdz 1 gadam, 500 eiro banknotes – var būt vairāk kā 5 gadus, jo to izmanto uzkrājumu glabāšanai). Tās ir izturīgas, jo tiek ražotas no kokvilnas. Ražošanas procesā tās tiek apstrādātas ar speciālu vielu, kas pastiprina banknotes izturību un reize arī nodrošina banknotes anti-bakterialās īpašības.


Bojātās un nolietotās naudas zīmes var apmainīt Latvijas Bankā.

Padomā!

Ja nebūtu eiro monētu, vai Māra un Ansis varētu sadalīt 5 eiro banknoti vienādās daļās (uz pusēm) tā, lai katrs varētu iepirkties?



Pārbaudi sevi

1.1. uzdevums 


Latvijas Banka ir vienīgā iestāde, kura Latvijā var emitēt eiro banknotes un monētas.


Naudas emisijanaudas laišana apgrozībā. Naudu emitē (laiž apgrozībā) centrālā banka. 


Naudas pazīmes 



Pārbaudi sevi

1.2. uzdevums 


Pārbaudi sevi

1.3. uzdevums 

Kā nauda mums ikdienā palīdz?

Nākamā apakštēma