Ko no tēmas "Nauda un monetārā politika" būtu vēlams paturēt prātā?

Kopsavilkums

  • Ar inflāciju saprot vispārēju cenu līmeņa celšanos, bet cenu līmeņa samazināšanos sauc par deflāciju.
  • Inflācijas periodā valstī samazinās naudas vērtība un pieaug dzīves dārdzība, turpretī, ja cenu līmenis pazeminās (deflācijas gadījumā), iedzīvotāju pirktspēja paaugstinās. Tomēr deflācija mudina atlikt pirkumus, līdz cenas būs kritušās vēl zemāk, tā palēninot ekonomisko izaugsmi.
  • Ir divu veidu inflācijas: pieprasījuma inflācija un piedāvājuma inflācija. Pieprasījuma inflācija rodas, palielinoties ienākumiem, kas netiek pilnībā nodrošināti ar preču un pakalpojumu piedāvājuma palielināšanos. Izmaksu inflācija rodas, kad palielinās resursu cenas, darba samaksa, uzņēmumiem – ražošanas izmaksas, tāpēc, lai izvairītos no zaudējumiem, uzņēmumi paaugstina produkcijas cenas. 
  • Centrālās bankas nosaka monetāro politiku valstī un nodrošina cenu stabilitāti, kas veicina ekonomisko attīstību.
  • Eiro zonā cenu stabilitāti nodrošina Eiropas Centrālā banka un dalībvalstu centrālās bankas, arī Latvijas centrālā banka. Latvijas centrālā banka ir Latvijas Banka.
  • Centrālā banka spēj ietekmēt naudas piedāvājumu un ar kredītiestāžu starpniecību netieši ietekmēt tautsaimniecības dalībniekiem izsniegto aizdevumu procentu likmes, t.i., to uzvedību kreditēšanā, patēriņā un uzkrāšanā, kas atspoguļojas arī inflācijā.


Kopsavilkuma pārbaudes uzdevumi par tēmu "Nauda un monetārā politika"

Pārbaudi sevi

1. uzdevums 

Pārbaudi sevi

2. uzdevums 

Pārbaudi sevi

3. uzdevums 

Pārbaudi sevi

4. uzdevums 

Pārbaudi sevi

5. uzdevums 

Pārbaudi sevi

6. uzdevums 


Pārbaudi sevi

7. uzdevums 

Banku loma

Nākamā tēma