Kas ir ieguldījumi, un ar ko sākt?

Ieguldījumu veikšana

Ieguldījumi

Finanšu pasaulē ieguldījums nozīmē uzkrātas naudas summas novirzīšanu noteiktam mērķim vai finanšu pakalpojuma iegādei, ļaujot naudai pelnīt un palielināt uzkrātos līdzekļus. 
Kāpēc ieguldīt?
Laika gaitā nauda zaudē savu vērtību, inflācijai samazinot naudas pirktspēju. Par to pašu naudas summu rītdien vairs nevarēsi nopirkt tikpat daudz, cik šodien. Tāpēc "nauda zeķē" nav labākais naudas uzglabāšanas veids ilgtermiņā. Ja ir pieejami brīvi naudas līdzekļi, kas nav nepieciešami "drošības spilvenam", apsver iespēju tos ieguldīt, lai palielinātu sava uzkrājuma vērtību. 
Kā saglabāt nopelnītās algas pirktspēju?
Patēriņa cenu pārmaiņas un neto darba samaksa (indekss, 2015. g. = 100) 
Avots: Centrālā statistikas pārvalde. 
Ilgtermiņā neto darba samaksa pieaugusi straujāk nekā inflācija. 2022. gadā inflācija Latvijā, līdzīgi kā citviet eiro zonā, pieaug strauji. Par naudu, kas 2022. gada sākumā noglabāta "zeķē", gada beigās varēja nopirkt aptuveni par piektdaļu mazāk preču vai pakalpojumu. Uzkrājumus veido, izmantojot ieguldījumu risinājumus, kas veicina to pieaugumu, tādējādi mazinot inflācijas negatīvo ietekmi. Jāņem vērā, ka ieguldījumu vērtība var gan palielināties, gan samazināties.

Kur ieguldīt?
Nav universāla risinājuma, kā pelnīt ar brīvajiem naudas līdzekļiem. Tev piemērotākais ieguldījuma veids un stratēģija ir atkarīgi no vairākiem faktoriem – ieguldāmās summas, ieguldīšanas mērķa un termiņa, tava vecuma, riska apetītes un citiem.

 
Izvērtējot visus faktorus (to palīdzēs paveikt Ieguldījumu riska barometrs), vari izvēlēties sev piemērotāko no plašā finanšu instrumentu(akciju, fondu, obligāciju, ETF) vai aktīvu (nekustamo īpašumu, zelta, dārglietu, mākslas darbu u. c.) klāsta. 
Kādi ir ieguldījumu riski?
  • Ja veido noguldījumu kredītiestādē – termiņnoguldījumā, krājkontā, pilngadības krājkontā vai norēķinu kontā –, pamatsummas un nelielo peļņas procentu atgūšanu garantē valsts.
  • Ieguldot brīvos līdzekļus ieguldījumu pakalpojumos, tu uzņemies vairāk riska – arī risku zaudēt ieguldītos līdzekļus. Taču pastāv arī iespēja nopelnīt vairāk, nekā ieguldīji.

Ieguldījumu pakalpojumi

Ieguldījumu pakalpojumi — pakalpojumi, ko ir tiesīga sniegt kredītiestāde vai ieguldījumu brokeru sabiedrība (IBS), kāda uzdevumā veicot ieguldījumus finanšu instrumentu tirgū, piemēram, izpildot klienta rīkojumu pirkt vai pārdot vērtspapīrus, pārvaldot vērtspapīru portfeli vai sniedzot konsultācijas par ieguldījumiem.


Kas var sniegt ieguldījumu pakalpojumus?
  • Ieguldījumu pakalpojumu un blakuspakalpojumu veidi ir uzskaitīti Finanšu instrumentu tirgus likumā (FITL), un Latvijā tos ir tiesīga sniegt tikai komercsabiedrība, kas saņēmusi licenci, vai licencēta kredītiestāde, kurai FITL noteiktajā kārtībā ir atļauts tos sniegt.
  • Ieguldījumu pakalpojumus un blakuspakalpojumus Latvijā var sniegt arī Eiropas Ekonomikas zonas valstīs reģistrētas komercsabiedrības, ja ir izpildītas FITL noteiktās prasības. Ja informācijas par attiecīgo komercsabiedrību nav Latvijas Bankas tīmekļvietnes sadaļā Pakalpojumu sniedzēji no EEZ, tai nav atļauts veikt šādu darbību Latvijā.

Esi uzmanīgs!

Ja vēlies ieguldīt, lai neuzķertos uz krāpnieka āķa, vienmēr pārliecinies, ka esi izvēlējies licencētu starpnieku!

 
Kā notiek sadarbība ar pakalpojuma sniedzēju?
  • Pirms sākt izmantot ieguldījumu pakalpojumus un blakuspakalpojumus, tev ir jānoslēdz līgums ar pakalpojuma sniedzēju.
  • Pakalpojuma sniedzējam jānovērtē informācija par tavām zināšanām un pieredzi darījumos ar finanšu instrumentiem, lai atbilstoši informētu tevi par darījumu būtību un riskiem, kā arī piedāvātu piemērotākos finanšu instrumentus.
  • Pievērs uzmanību tam, kāda ir līgumā noteiktā kārtība informācijas apmaiņai starp tevi un pakalpojuma sniedzēju, kāda būs norēķinu kārtība, kur un kā varēsi saņemt informāciju par pakalpojuma sniedzēja tarifiem un to maiņu.
  • Jārēķinās, ka ieguldījumi ir saistīti ar risku ciest zaudējumus. Pakalpojuma sniedzējs negarantē, ka klientam būs peļņa un ieguldījumu vērtība pieaugs, taču tam pirms pakalpojumu sniegšanas sākšanas jāinformē tevi par visiem ar taviem ieguldījumiem saistītajiem riskiem.

Vispārējie tirgus riski ir:
  • cenas risks – finanšu instrumentu cenas svārstību dēļ; 
  • valūtas risks – tirgus valūtas kursa svārstību dēļ; 
  • likviditātes risks – apgrūtinātas vai neiespējamas valūtas vai finanšu instrumenta pārdošanas dēļ; 
  • procentu likmju risks – procentu likmju pārmaiņu dēļ; 
  • citi riski, kas saistīti ar konkrētu darījumu veidu vai konkrētiem finanšu instrumentiem un to emitentiem. 
Tikai tu pats pieņem lēmumu, vai esi gatavs uzņemties noteikta veida riskus, t. sk. risku ciest zaudējumus.

Kā sākt ieguldīt?

Ieguldījumu sākšana nav grūta, bet prasa iedziļināšanos. Sāc ar video un apkopotajiem padomiem biržas AS "NasdaqBaltic" tīmekļvietnes sadaļā "Sāc ieguldīt!"


                                                                                                                  Avots: nasdaqbaltic.com

  1. Izvēlies starpnieku – licencētu brokeri vai banku. 
  2. Atver vērtspapīru vai ieguldījumu kontu bankā vai brokeru sabiedrībā. Tas ērti izdarāms arī tiešsaistē, un aizņems vien dažas minūtes. Vairāk informācijas atradīsi sadaļā "Konti ieguldījumu veikšanai".
  3. Izpēti, ieguldi un pēc rūpīgas analīzes izveido personisko ieguldījumu portfeli. 
Vai šis saturs bija noderīgs?

Jūsu atsauksmes palīdzēs mums uzlabot šo vietni.

Lūdzu, uzraksti, ko vēlējies uzzināt, taču neatradi!