kas jāzina, veicot hipotekārā kredīta aizdevēja maiņu?

Jautājumi un atbildes

Šeit atradīsi atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par jauno pārkreditēšanās kārtību.

Izmaksas un termiņi 
Cik lielā mērā es kā hipotekārā kredīta ņēmējs būšu iesaistīts pārkreditēšanās procesā? 
Tev ir tikai jāpieņem lēmums un jāseko jaunā kredīta devēja norādījumiem. Pārkreditēšanās procesā tev būs jāparaksta jaunais hipotekārā kredīta un ķīlas līgums, kā arī jāmaina ķīlas nosacījumi zemesgrāmatā. Ja tev ir eParaksts, visu varēsi izdarīt attālināti. Ar ceļakarti iepazīsties šeit – saite. 

Tev var būt šādas izmaksas: nekustamā īpašuma vērtējums (140 līdz 350 eiro), kredīta izsniegšanas komisijas maksa pie jaunā kredīta devēja (ne vairāk kā 1 % no jaunā hipotekārā kredīta summas), notāra un zemesgrāmatas izdevumi. Lai noskaidrotu precīzas izmaksas tieši tavā gadījumā, jautā savam jaunajam kredīta devējam.

Maksa par jaunā hipotekārā kredīta līguma noformēšanu vai kredīta izsniegšanu nedrīkst būt augstāka kā 1 % no jaunā hipotekārā kredīta summas. Ar jauno kredīta devēju vari vienoties par to, kā šo summu samaksāsi, jo ir iespējams to sadalīt trīs maksājumos.

Ja tev (un galvotājam vai līdzaizņēmējam, ja tāds ir iesaistīts) ir eParaksts, tad visu var izdarīt attālināti.

Tas var aizņemt līdz diviem mēnešiem.

Nē, iepriekšējais kredīta devējs nevar prasīt nekādus papildu maksājumus vai komisijas maksu vai piemērot soda naudu. Tas gan neattiecas uz kredītiem ar fiksētām likmēm (skat. saite uz naudasskola.lv terminu vārdnīcu – skaidrojums, ko nozīmē fiksēta likme).

Nē, iepriekšējam kredīta devējam nav tiesību prasīt šādu samaksu vai kompensāciju par jebkādiem citiem izdevumiem, kas tam radušies.

Ilustratīvus aprēķinus vari veikt šeit – saite uz kalkulatoru.

Pārkreditēšanās process un citi ar līgumu saistīti jautājumi

Nē, tas nav nepieciešams.

Jā, tu vari palielināt kredīta summu, ja vienojies par to ar jauno kredīta devēju. Galvenais, lai jaunā hipotekārā kredīta līguma summa pilnībā sedz esošās saistības, proti, lai tā nav mazāka par atlikušo esošā kredīta summu.

Pārkreditēšanās procesā var tikt izmantots darījuma konts, bet iepriekšējais kredīta devējs nedrīkst prasīt maksu par darījuma konta atvēršanu un apkalpošanu.

Jā, jaunais kredīta devējs, izvērtējot klienta maksātspēju un veidojot piedāvājumu, var pieprasīt nekustamā īpašuma vērtējumu, bet tas nav obligāti. Tas ir atkarīgs no jaunā kredīta devēja ieskatiem un politikas.

Jā, jaunais regulējums attiecas gan uz banku, gan nebanku kreditētājiem.

Jā, jūs varat ņemt kredītu abi kopā, jo jaunā pārkreditēšanās kārtība piemērojama arī tiem hipotekārajiem kredītiem, kurus sākumā ņēmis viens kredīta ņēmējs, bet par kuriem pārkreditēšanās pieteikumu jaunajam kredīta devējam iesniedz jau divi kredīta ņēmēji.

Jā, to ir iespējams darīt. Jaunā pārkreditēšanās kārtība to paredz. Galvenais, lai vismaz viens no aizņēmējiem paliek tas pats, kas sākumā noslēdza kredīta līgumu.

Jā, ja tu veic pārkreditēšanos, vari saglabāt attīstības finanšu institūcijas "Altum" sniegto garantiju vai atbalsta programmas "Balsts" subsīdiju.

Jā, pārkreditēšanās gadījumā ir jāvēršas pie apdrošinātāja ar lūgumu izbeigt esošo nekustamā īpašuma apdrošināšanas līgumu. Pēc tam ir jāslēdz jauns apdrošināšanas līgums, kurā kā labuma guvējs būs norādīts jaunais kredīta devējs. Apdrošinātājs atmaksās tev atpakaļ naudu par iepriekšējā apdrošināšanas līguma neizmantoto periodu.

2.4. fiksētā aizņēmuma likme – vienīgā aizņēmuma likme, par kuru kredīta devējs un patērētājs vienojas kreditēšanas līgumā attiecībā uz visu kreditēšanas līguma darbības periodu, vai vairākas aizņēmuma likmes atsevišķiem līguma darbības periodiem, izmantojot tikai konkrēti fiksētus likmes procentus. Ja kreditēšanas līgumā nav noteiktas visas aizņēmuma likmes, aizņēmuma likmi uzskata par fiksētu tikai attiecībā uz tiem laikposmiem, kuriem aizņēmuma likme ir noteikta ar konkrēti fiksētiem likmes procentiem, par kuriem panākta vienošanās, slēdzot kreditēšanas līgumu. Kreditēšanas līgumus, kuriem regulāri pārskata aizņēmuma likmi saskaņā ar izmaiņām kreditēšanas līgumā norādītajās bāzes procentu likmēs (Libor, Euribor vai citas), neuzskata par kreditēšanas līgumiem ar fiksētu aizņēmuma likmi.
Vai šis saturs bija noderīgs?

Jūsu atsauksmes palīdzēs mums uzlabot šo vietni.

Lūdzu, uzraksti, ko vēlējies uzzināt, taču neatradi!
Kalkulatori

Nākamā apakštēma